Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
NurHasta Danışmanı
Whatsapp Hattımız

EMG NEDİR?

EMG (ENMG)

EMG NEDİR?

Elektronöromiyografi (ENMG) veya daha yerleşmiş adı ile Elektromiyografi (EMG), elektro (elektriksel), nöro (sinir), miyo (kas) ve grafi (yazı) sözcüklerinden oluşan bir sözcük olup sinirler ve kasların elektriksel sinyallerinin yazdırılması anlamını taşır. 

EMG çevresel sinirleri etkileyen hastalıklarda tanı koymak, tanıyı doğrulamak, çevresel sinirlerde ortaya çıkan işlev bozukluklarını ya da yapısal hasarların şiddetini belirlemek, hastalık sürecini izlemek ve uygulanan tedavinin etkisini değerlendirmek için başvurulan bir inceleme yöntemidir. Bir EMG incelemesinde  hastaya farklı testler uygulanabilir. En çok uygulanan testler “sinir ileti çalışmaları” ve “iğne elektromiyografisi” testleridir.

Sinir ileti çalışmaları

EMG incelemesi sırasında duysal ve motor sinirlerde ileti çalışmaları ayrı ayrı yapılır. Bu yöntemlerde genel olarak cilt üzerinden uyarıcı elektrodlarla sinirlerin belirli noktalarına verilen elektrik uyarıları ile bu sinirlerde aksiyon potansiyeli adı verilen ve sinir lifleri boyunca iletilen biyolojik bir sinyal ortaya çıkarılır. Bu sinyal belirli bir uzaklıktan sonra yine sinir üzerindeki ya da sinyalin ulaştığı kas üzerindeki deri üzerine yerleştirilen kayıt elektrodları ile kaydedilir.

İğne elektromiyografisi

Bu işlemde iğne elektrot adı verilen özel bir kayıt elektrotunun kas dokusu içine batırılır ve kas lifleri üzerinden doğrudan elektriksel sinyaller kayıtlanır. Kas liflerinin istirahat durumundaki ve hafif ve güçlü kasılmaları sırasındaki ürettikleri sinyaller ayrı ayrı değerlendirilir. Böylece saptanan hastalık durumunun vücudun neresinde olduğuna ya da yaygın bir hastalık durumunda hastalığın yaygınlık derecesine ilişkin bilgiler elde edilir.

EMG HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Polinöropatiler (periferik sinirlerde yaygın hasara neden olan hastalıklar).

-Diyabet, B12 vitamini, folik asit eksikliği gibi metabolik durumlar.

-Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi organ disfonksiyonlar.

-Romatolojik hastalıklar.

-Kronik alkol kullanımı ya da bazı meslek hastalıklarında toksik madde alımları.

-Malign hastalıklar.

-Guillain Barre sendromu gibi otoimmün hastalıklar.

 -Kalıtsal nedenler.

Motor Nöron Hastalıkları

Çocuk felci (Poliomiyelitis), Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) omurilikte yer alan ve motor nöron adı verilen hücrelerde hasara yol açan hastalıklardır. EMG bu hastalıkların tanısında ve klinik süzeçlerin izlenmesinde vazgeçilmez önemi olan bir inceleme yöntemidir.

Miyopatiler (Kas liflerinde hasarlara neden olan hastalıklar)

Kas hastalıkları kas liflerinin konjenital veya edinsel nedenlerle fonksiyonlarının bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkarlar.

Nöromüsküler bileşke hastalıkları (Sinir-kas iletisini bozan hastalıklar).

Myastenia gravis, Lambert Eaton Myastenik Sendrom gibi sinir-kas kavşağına ilişkin hastalıklarda öncelikle sinir ve kaslarda bir sorun olmadığı standart EMG yaparak gösterilir. Bunun ardından repetitif uyarı ve tek lif EMG incelemesi gibi bazı özel EMG yöntemleri ile sinir-kas sinyal geçişi değerlendirilir.

EMG İNCELEMESİ ÖNCESİNDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

  • EMG incelemesi uzun zaman gerektiren hassas bir inceleme olduğundan acil durumlar dışında genellikle hasta ve hekim için uygun zaman belirlenir ve randevu verilerek yapılır. EMG incelemesi genellikle yarım saat ile 1 saat arasında zaman alan bir işlemdir. Ancak incelemenin planlanandan daha fazla işlem gerektirmesi, hastanın hareket kısıtlılığı ya da kooperasyon eksikliği nedeniyle nörofizyoloğun incelemeyi planladığı süreden daha uzun sürede sonuçlandırması gibi nedenlerle, bazı durumlarda sizden önceki hastanın işlemleri beklenenden daha uzun zaman alabilir. Size verilen randevu saatinden yaklaşık yarım saat kadar daha uzun süre beklemeniz gerekebilir. Size yapılacak incelemenin de 1 ila 1.5 saat sürebileceğini dikkate alıp EMG laboratuarında yaklaşık 1.5 ila 2 saat geçirebileceğinizi planlayarak gelmeniz önerilir.
  • İncelemeye kolayca çıkarıp giyebileceğiniz, olabildiğince bol giysilerle gelmeniz uygun olur. Yüzük, bilezik, saat gibi takıların incelemeden önce çıkarılması incelemenin rahat yapılabilmesini sağlayacaktır.
  • Bu incelemeler sırasında vücudunuzun çeşitli bölgelerindeki deriniz üzerine yapıştırılan elektrodlardan çok küçük voltajlı elektrik sinyalleri kayıtları yapılacaktır. Yapılacak işlemlerde derinizin elektriksel iletkenliği önemlidir. Cildinizin üzerinde bulunan kir ve yağ katmanları bu sinyallerin iletilmesinde ğüçlüğe neden olup, inceleme süresinin gereksiz uzamasına yol açabilir. Bu nedenle bu incelemelerden önce zamanınız varsa ve durumunuz uygun ise banyo yapmanız ve banyodan sonra cildinizin üzerine krem, losyon gibi maddeler sürmemeniz uygun olur.
  • EMG incelemesini yapacak nörofizyoloğun incelemeyi planlayabilmesi için durumunuz ile ilgili bilgilere ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle doktorunuzun size verdiği EMG istek formunu ve durumunuzla ilişkili önceden yapılmış olan incelemelerin raporlarını (radyolojik incelemeler, laboratuar incelemeleri ve önceki EMG incelemelerinin sonuçlarını) yanınızda getiriniz.
  • Hepatit, AIDS gibi kan yolu ile bulaşan bir hastalığınız varsa ya da taşıyıcı iseniz, size EMG incelemesini yapacak nörofizyoloğa inceleme öncesinde durumunuzu bildiriniz.
  • Kullanmakta olduğunuz ilaçları yanınızda getirin ya da isimlerini bir kağıda not alınız.
  • Pace maker (kalp pili) taşıyorsanız ya da kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, bu durumu incelemeyi yacak olan nörofizyoloğa bildiriniz. Bu durumlar incelemenin yapılmasına engel değildir, ancak hekimin bu konularda bilgi sahibi olması önemlidir. İnceleme sırasında size küçük elektrik uyarıları verilecektir. Bu uyarılar kesinlikle zararsızdır. Ayrıca kaslarınıza tek kullanımlık steril iğne elektrodlar batırılacaktır. Bu elektrodlar tamamen sinyal kaydı amacına yöneliktir ve bunlardan ilaç verilmeyecektir. İğne elektrod batırılan yerlerde inceleme sonrasında birkaç saat süren ağrı olabilir. Nadir olarak iğne elektrod batırılan yerlerde küçük ve kısa sürede düzelen cilt altı kanamalar olabilir. EMG ağrı ve nadiren olabilen küçük cilt altı kanamaları dışında tümüyle zararsız bir inceleme yöntemidir.
  • Çocuklarda inceleme sırasında tepki ve kooperasyon eksikliği olabilir. Bu nedenle EMG incelemesi bir çocuğa yapılacaksa, incelemeden önce uygun bir biçimde çocuğun bilgilendirilmesi, korkusunun azaltılması için güleryüzlü ve anlayışlı bir tavırla olabildiğince güven verilmesi uygun olur.
  • Tetkik öncesi aç kalmanız gerekmez.

 

 

 

Email Telefon İletişim Formu Harita