Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
NurHasta Danışmanı
Whatsapp Hattımız

YÜZ FELCİ

YÜZ FELCİ 
 yüz felci

YÜZ FELCİ NEDİR?
Yüz kaslarımızı çalışmasını sağlayan sinire yüz siniri (fasial sinir) adı verilir. Fasial sinir beyin sapından çıkıp yüz kaslarına ulaşır ve yüz kaslarının çalışmasını sağlar. Yüz sinirimiz, yüz kaslarından başka tükrük bezlerimizi ve gözyaşı bezlerimizi çalıştırır, ayrıca dilin ön bölümünün tat duyusunu sağlar. 
Yüz felci bu sinirin çalışmasının bozulmasıdır. Yüz felcine tıpta Bell’s Palsy adı da verilir. Yüz felci enfeksiyon (Herpes), travma gibi olaylar sonrası gelişebildiği gibi neden olmaksızın da ortaya çıkabilir. 

yüz felci


BELİRTİLER NELERDİR?
Yüzün bir yarısındaki kaslar çalışmadığı için sözkonusu tarafta özellikle ağız kenarında olmak üzere yüzde kayma ortaya çıkar. Konuşma bozulur. Hastalar yerken ve içerken zorlanır. Öte yandan gözyaşının azalması göz kuruluğuna neden olurken, varolan gözyaşı da gözkapağı hareketlerinin azalması ile göze tam olarak yayılamaz ve hastalarda göz kuruluğu ile birlikte sürekli göz yaşarması ortaya çıkar. Tat duyusunun etkilenmesiyle hastalar nahoş, metalik bir tat duyusundan yakınır. 
 yüz felci

yüz felci

NASIL GELİŞİR?
Çok hızlı gelişir. Çoğu hasta sabah uyandığında, aynanın karşısına geçince yüzünün bir yarısının kaydığını fark eder ve inme geçirdiğini zanneder  ya da aynı gün içinde gözlerde yanma, dudak etrafında karıncalanma veya su içerken suyu ağızda tutamama belirtileri ile hastalığın farkına varır. Çoğu zaman tablonun belirginleşmesi ve tam olarak netleşmesi bir kaç gün alır  (genelde 7-10 gün). Kulak arkası veya boyun bölgesindeki ağrı öncü bir uyarı olmakla birlikte çoğu hasta tarafından göz ardı edildiğinden erken tanı şansı doğurmamaktadır. 

yüz felci

HASTALIĞA YAKALANMA İHTİMALINI ARTIRICI DURUMLAR NELERDİR?
Yaş önemli bir faktördür. Çocuklarda görülme sıklığı çok daha azdır ve kendiliğinden iyileşme şansı yüksektir. Bazı metabolik hastalıklarda, örneğin şeker hastalığında  yakalanma riski genel nüfusa göre 4 kat fazladır. Gebeliğin son üç ayı yüz felci için dikkat edilmesi gereken bir dönem olarak kabul edilir. Bağışıklık sisteminin bozukluğuna sebep olan hastalıklar da başka bir risk gurubu oluştururlar. Vücut direncindeki azalma hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır; direnci azaltan başlıca durumlar enfeksiyon, yorgunluk, uykusuzluk, beslenme bozukluğu ve en önemlisi stres’tir.

GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?
Dünya çapında yapılan istatistiklere göre sıklık %02 (binde iki) civarındadır. 


HASTALIĞA YALKALANMA AÇISINDAN CİNSİYETİN BİR ÖNEMİ VAR MI?
Hayır, yüz felci görülme olasılığı kadın ve erkeklerde eşittir.

VÜCUDUN BAŞKA BÖLÜMLERİNİ DE ETKİLER Mİ?
Hayır, yüz felcinde vücıudun başka hiç bir bölgesinde felç, güçsüzlük veya uyuşma gibi şikayetler oluşmaz, oluştuğu  takdirde başka bir hastalık düşünülmeli, araştırılmalıdır.


HASTALIK BULAŞICI MIDIR?
Hayır, bulaşıcı değildir. Hastalığa yakalanan kişiler işlerine ve normal aktivitelerine devam edebilir.


TANI  NASIL KONUR?
Yüz felci tanısı çoğunlukla hastanın klinik bulgularıyla konur, ancak zeminde yüz felcine sebep olabilecek başka hastalıklardan şüphelendiğinde laboratuar veya görüntüleme incelemelerine başvurulur.


İYİLEŞME HIZI NASILDIR?
İyileşme süreci yüz sinirinin harabiyeti ile doğru orantılıdır. Hafif travmalarda düzelme yalnızca bir kaç gün gibi kısa bir sürede oldukça hızlı ve tam olurken, daha ağır vakalarda bu süre bir kaç aya kadar uzayabilir. Harabiyete uğrayan sinirin onarımını ortalama 1-2 mm/gün hızı ile hesap ettiğimizde, iyileşmeyi 15 gün ile 18 ay arası bir süre içinde bekleyebiliriz.

YÜZ KASLARINDA ERİME OLUR MU?
Kas erimesi için gereken süre sinirin iyileşmesine göre çok daha uzun olduğundan nadir görülen ağır hastalar dışında yüz erimesi oluşmaz.


TEKRARLAYICI MI?
Yüz felcinin tekrar etme olasılığı %5-15 civarında olup altta yatan hastalıklar ve risk faktörlerine göre değişir. 


TEDAVİ NASIL YAPILIR?
Hastalık genellikle her hangi bir medikal veya cerrahi tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Tedavi sürecini hızlandırmak amacı ile yüz kasları egzersizleri ile birlikte masaj önerilir. Soğuk havalarda baş-boyun bölgesinin korunması ve sıcak tutulması unutulmamalıdır. Gözler hastalık süresi boyunca tam kapanmadığı için yapay  gözyaşı ve antibiyotik uygulanmalı, uyku sırasında göz bandı kullanılmalı ve enfeksiyon ve fiziksel travmalardan korunmalıdır. Daha ağır vakalarda  steroid ve antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca tedavi süresi içinde hastanın ruhsal olarak desteklenmesi ve bilgilendirilmesi tedavinin kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken noktalarından biridir. Nadiren görülen  ağır vakalarda 3. haftadan sonra iyileşme süreci başlamadığı takdirde EMG testi ile fasial sinirin fonksiyonu  ölçülür ve herhangi bir ileti saptanmadığı durumda cerrahi girişim planlanır.

SON OLARAK?

Son olarak yüz felci geçiren hastalarımız, George Clooney, Pierce Brosnan (007), John Travolta ve Sylvester Stallone gibibirçok ünlü aktörün de yüz felci geçirdiklerini ve buna rağmen gösteri dünyasının en gözde insanları olduklarını unutmamalıdır.

yüz felci

yüz felci

yüz felci

 

 

Email Telefon İletişim Formu Harita